Istnieje wiele technik pozwalających na zwiększenie trwałości wydruku. Dzięki temu zyskuje on lepszy wygląd, a do tego można go umieścić w miejscach, w których panują niesprzyjające warunki.
Pokrycie wydruku lakierem
Zabezpieczenie wydruku za pomocą płynnego środka nazywa się również laminowaniem płynnym. Ten rodzaj ochrony stosowany jest przy produkcji tapet, banerów, folii samoprzylepnych stosowanych na pojazdach czy dla plandek samochodowych. Ich powierzchnia staje się wówczas odporna na niekorzystne zjawiska pogodowe, takie jak śnieg, deszczy czy nadmierne promieniowanie słoneczne. To także sposób na to, aby ochronić wydruk przed środkami chemicznymi, zadrapaniem podczas mycia szczotką i wieloma innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Laminowanie płynne poleca się jako zabezpieczenie folii wylewanych. Środek ochronny dobrze łączy się z materiałem, dzięki czemu unikamy dodatkowej warstwy, która może pękać lub rozdwajać się. Warto dodać, że dzięki laminatowi płynnemu wydruk staje się bardziej błyszczący, a jego kolory – bardziej wyraziste. Ten nowy rodzaj laminacji zyskuje na popularności.
Laminat stały
Laminat stały doskonale nadaje się do ochrony wydruków cyfrowych, a także do plakatów czy map. Przy tym rodzaju zabezpieczenia stosujemy folie o różnych właściwościach fizycznych i chemicznych – błyszczące lub matowe, ze zdobieniami, działające niczym filtr promieni UV czy też przeznaczone do wydruków na podłogę. Folie można z powodzeniem umieścić na płytach piankowych. Laminacja stała dzieli się również na laminację przeprowadzaną na zimno i na ciepło.
Jakie wydruki poddawać laminowaniu?
Laminat należy nakładać na grafiki, które mogą zostać uszkodzone – na przykład przez opady deszczu czy uszkodzenia mechaniczne spowodowane częstym myciem danej powierzchni. Najczęściej laminuje się te grafiki, które umieszcza się na elementach zewnętrznych. Może to być szyba sklepowa, jak i powierzchnia samochodu będącego jednocześnie powierzchnią reklamową. Często laminuje się również wydruki przyklejane na podłodze.
Dobór laminatu do grafiki
Wybór odpowiedniej metody laminowania zależy od medium, na jakim znajduje się nadruk. Dla szklanych wystaw i witryn sklepowych pokrytych folią One Way Vision zaleca się laminat płynny lub stały. Płaską powierzchnię samochodu można zabezpieczyć przy użyciu laminatu stałego. Natomiast w pojazdach o nieregularnej powierzchni zaleca się już użycie laminatu płynnego. Tak samo należy postąpić z grafiką reprodukcyjną czy też powierzchnią, której faktura nie jest gładka. Grafiki umieszczane na podłodze wymagają już specjalnej podwójnej laminacji podłogowej wraz z warstwą chroniącą przed poślizgnięciem się.