Totalna Reklama - Agencja Reklamy Warszawa

ZADZWOŃ DO NAS

+48 505 439 624

Wyślij wiadomość

biuro@totalnareklama.pl

Godziny otwarcia

Pon. – Pt.: 09:00 – 17:00

Kwestie prawne dotyczące montażu reklam

Montaż reklam w miejscach publicznych nie odbywa się w dowolny sposób. Istnieją stosowne przepisy, które regulują to, jak reklamodawcy mogą umieszczać swoje reklamy w przestrzeni publicznej, na budynkach czy przy drogach. Należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów…
Home » Artykuły » Kwestie prawne dotyczące montażu reklam
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Kwestie prawne dotyczące montażu reklam

Montaż reklam w miejscach publicznych nie odbywa się w dowolny sposób. Istnieją stosowne przepisy, które regulują to, jak reklamodawcy mogą umieszczać swoje reklamy w przestrzeni publicznej, na budynkach czy przy drogach. Należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów prawa ogólnokrajowego, jak i tego lokalnego.
Jakich przepisów należy przestrzegać?

Jeśli chodzi o prawo obowiązujące na terenie całej Polski, to reklamodawca musi przede wszystkim przestrzegać przepisów zawartych w ustawie o drogach publicznych oraz Prawa Budowlanego. Do tego sposób reklamowania się nie może łamać przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, ustawy o ochronie przyrody, a także ustawy z 2015 roku, która wprowadza zmiany w niektórych aktach w związku ze wzmocnieniem narzędzi o ochronie krajobrazu.

Na szczeblu lokalnym

Sposób i miejsce zamieszczania reklam zależą również od decyzji podejmowanych przez samorządy. Należy zwrócić uwagę na miejscowe prawo i plany zagospodarowania przestrzeni, a także uchwały i zarządzenia wydane przez miejscowe władze. Te dokumenty regulują zamieszczanie reklam w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej w obrębie danej jednostki terytorialnej.

Do czego upoważnione są samorządy?

Wspomniana wcześniej ustawa krajobrazowa z 2015 roku upoważniła władze terytorialne do decydowania w sprawie kształtowania wyglądu zabudowy na danym obszarze. Od decyzji rady gminy zależy rozmieszczenie małej architektury, w tym również nośników reklamowych, takich jak tablice i urządzenia reklamowe. Takie elementy mogą również zostać zakazane w obrębie danej przestrzeni. Gmina decyduje o wprowadzeniu opłat reklamowych, a także o usunięciu reklamy z danego obszaru. Dlatego jeśli chcemy reklamować się na danym terenie – najpierw sprawdźmy stosowne przepisy gminne.

Reklamowanie się na budynku

Umieszczenie reklam na budynku nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, z wyjątkiem jednego przypadku – gdy dana reklama ma pojawić się na powierzchni zabytku. Wówczas należy również uzyskać zgodę konserwatora zabytków. W każdym pozostałym przypadku trzeba jedynie zgłosić się do odpowiedniego organu architektoniczno-budowlanego – starosty, wojewody lub Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Reklama w pasie drogowym

Montaż tablicy reklamowej na terenie przylegającym do drogi publicznej wymaga zgody zarządcy drogi, a następnie zgłoszenia się do terytorialnie przypisanego organu architektoniczno-budowlanego. Jeśli jest to reklama świetlna lub podświetlana, umiejscowiona poza terenem zabudowanym, to zgodnie z ustawą o ruchu drogowym wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Pewnie ograniczenia dotyczą również tablic LED.

Powiązane artykuły

Roll-up na targi – jak go przygotować?

Roll-up na targi – jak go przygotować?

Targi reklamowe to świetna okazja na promowanie swojej firmy, wiąże się to jednak z przygotowaniem stoiska, ulotek, broszur, a także panelu typu roll-up. A ten, wbrew pozorom, nie jest tylko "nieważnym tłem". Roll-up to pierwsza rzecz, którą zauważa Twój klient, ważne...

Matowa folia – szybki sposób na metamorfozę samochodu

Matowa folia – szybki sposób na metamorfozę samochodu

Kupiłeś używane auto ze względu na jego atrakcyjną cenę i stan, jednak nie jest w Twoim wymarzonym kolorze? To był dobry wybór, bo przecież kolor da się zmienić. Jak? Oczywiście folią! Jasne, możesz pomalować samochód nowym lakierem, ale czy na pewno jest to dobry...

Jaki odcień folii do przyciemniania szyb wybrać?

Jaki odcień folii do przyciemniania szyb wybrać?

Przyciemnienie szyb w aucie to zabieg, który całkowicie zmienia jego wygląd, jednak  oprócz walorów estetycznych, ma również  dużo praktycznych zastosowań. Istnieje wiele odcieni folii do przyciemniania szyb i ważne jest, aby wybrać taki, który dostosowany będzie do...