biuro@totalnareklama.pl
882 921 041, 505 439 624

Poznaj zalety druku offsetowego

Druk offsetowy jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technik drukarskich. To rodzaj przemysłowego druku płaskiego, gdzie nadruk nanosi się na papier za pomocą płaskiej formy drukarskiej. W całym procesie udział bierze również obciągnięty gumą walec. Poniżej przedstawiamy, czym jest offset, jakie są jego zalety oraz zastosowania.

Druk offsetowy – na czym polega?

Nadruk za pomocą druku offsetowego polega na przeniesieniu danego obrazu na papier lub inne podłoże poprzez naświetloną płaską matrycę pokrytą światłoczułą emulsją. Miejsca poddane prześwietleniu stają się obszarami, które nie będą przyciągać wody. Pozostała część staje się podatna na farbowanie. Taka matryca zostaje umieszczona na walcu, który z kolei przenosi odbitkę na papier za pomocą kolejnego walca, tym razem pokrytego gumą. Dopiero ten wespół z walcem dociskowym nanosi wydruk na papier. Przy druku offsetowym wykorzystuje się zestaw kolorów CMYK. Są to cztery farby w kolorze: cyjan, magenta, żółty i czarny. Obraz w pełnych, ustalonych kolorach uzyskuje się po zastosowaniu czterech matryc.

Dwa rodzaje druku offsetowego

Druk offsetowy można podzielić na druk zwojowy i arkuszowy. Przy wykorzystaniu tego pierwszego obraz pojawia się na papierze w bardzo niskiej lub bardzo wysokiej temperaturze. Druk na zimno powoduje, że farba wsiąka w papier. Z kolei podczas druku na gorąco farba wsiąka i jednocześnie odparowuje z powierzchni danego medium.

Druk offsetowy – jakie zastosowanie?

Zanim wymienimy zalety druku offsetowego, należy ustalić, do jakich celów poleca się go stosować. Druk offsetowy jest przeznaczony do dużego nakładu. W praktyce ta technika jest opłacalna przy zamówienia na co najmniej kilkaset sztuk. Dlatego z druku offsetowego korzystają duże firmy, takie jak wydawnictwa gazet i agencje reklamowe chcące wydrukować ulotki, broszury, kalendarze czy wizytówki. Ta technika druku świetnie sprawdza się dla wydruków w jednym lub w dwóch kolorach. Pamiętajmy, że rodzaj druku należy zawsze dopasować do jego zastosowania.

Zalety druku offsetowego

Druk offsetowy jest wykorzystywany na szeroką skalę ze względu na szereg swoich zalet. Po pierwsze, jest to atrakcyjna cena – pod warunkiem zamówienia na wykonanie co najmniej kilkuset nadruków. Po wykonaniu odpowiedniej matrycy realizacja zamówienia odbywa się w ekspresowym tempie. Do tego wydruk cechuje się bardzo dobrą jakością i może być przeprowadzany nawet na niestandardowym typie podłoża. Druk offsetowy pozwala również na zastosowanie odcieni metalicznych.

Comments are closed.

error: Content is protected !!