Opinie o Nas

Blog

Artykuły Jak dobrać i zaprojektować odpowiednie logo dla firmy?

Jak dobrać i zaprojektować odpowiednie logo dla firmy?

Wymyślenie firmowego logo tylko pozornie jest prostą pracą. Paradoksalnie najmniej trudności z jego wymyśleniem mają osoby całkowicie pozbawione jakiejkolwiek wyobraźni artystycznej.

Łatwo się jednak domyślić, jak mizerne są to efekty pracy – logo jest zazwyczaj nieczytelne oraz mało oryginalne, a w najlepszym wypadku po prostu brzydkie.

Dlatego wymyślenie logo warto zlecić profesjonaliście. Oczywiście to klient decyduje o tym, jak będzie ono ostatecznie wyglądać, niemniej jednak wykonaniem prac projektowych powinien zająć się specjalista, oczywiście w oparciu o podstawowe wytyczne otrzymane od klienta. A powinny one dotyczyć przede wszystkim dwóch rzeczy: branży, w której działa firma oraz kształtu logo (sam sygnet, sam logotyp, sygnet + logotyp). Kwestia kształtu logo może się zmieniać trakcie prac projektowych, jednakże otrzymane informacje z pewnością pomogą projektantowi w ustaleniu podstawowego kształtu wykonywanego projektu.

Najważniejszymi narzędziami, jakimi projektant się posługuje, są wyobraźnia, ołówek oraz czysta kartka. To z ich pomocą odbywa się najważniejsza część prac projektowych, trwająca czasami kilka dni lub nawet dłużej. Największa trudność polega w tym przypadku na pogodzeniu ze sobą spójności przekazu, jaką powinno nieść ze sobą dobre logo, z jego nieskomplikowaną, ale jednocześnie charakterystyczną, unikalną formą. Nieprzypadkowo największe marki mają bardzo proste logo – czasami jest to po prostu nazwa firmy przedstawiona w określony sposób. Nieprzypadkowo również wystarczy raz na nie popatrzeć, żeby zapamiętać, do kogo ono należy – zadbali o to prawdziwi specjaliści w dziedzinie projektowania graficznego.

Dobre logo jest prawdopodobnie najważniejszym elementem wchodzącym w skład identyfikacji wizualnej firmy. To ono znajduje się na stronie internetowej, firmowej dokumentacji czy w jakichkolwiek materiałach reklamowych, a stamtąd trafia do świadomości potencjalnych klientów. Sukces firmy zależy m.in. od tego, jak długo jej logo utrzyma się ono w świadomości klientów i na jakich zasadach znajdzie się w tej świadomości. Dlatego nie warto na nim oszczędzać, tylko zlecić jego wykonanie doświadczonemu profesjonaliście.