biuro@totalnareklama.pl
882 921 041, 505 439 624

Jak dobrze wyretuszować zdjęcie?

Zdjęcia wykonane nawet najlepszymi aparatami czasem potrzebują poprawek, ponieważ nie wychodzą idealnie. Możemy uchwycić niepotrzebny obiekt

czy przypadkową osobę, która nie powinna znaleźć się znaleźć w kadrze. Częstymi przypadkami są również zdjęcia nieostre, źle skomponowane. Co z nimi zrobić? Nie musimy martwić się, że straciliśmy ujęcie, którego nie będziemy mogli ponownie powtórzyć. W takiej sytuacji najlepiej wykonać retusz.

Czym jest retusz zdjęć?

Pod nazwą retusz kryje się ulepszanie fotografii w sytuacji, gdy takie przeróbki są wymagane. Retusz może dotyczyć zmiany kadrowania, pogłębienia kolorów, poprawienia ostrości szczegółów czy dodania dodatkowych elementów. W zakres retuszowania wliczamy również wprowadzanie niewielkich zmian, takich jak chociażby zmiana koloru zębów czy redukcja czerwonych oczu u osób znajdujących się na fotografii. Dzięki niemu kosmyk włosów niesfornie opadający na czoło nie będzie już problemem. Jest to duże ułatwienie, szczególnie podczas pracy przy profesjonalnej sesji zdjęciowej. Szybkie tempo pracy, spowodowane presją czasu może sprawić, że nie zdążymy zadbać o wszystkie detale. Za pomocą retuszu zyskamy drugą szansę na etapie obróbki zdjęć.

Nieumiejętne przerabianie fotografii często przynosi gorsze efekty niż brak jakiegokolwiek retuszu. Znane są przypadki, w których modelki zyskały zupełnie nowe ciało lub dodatkową kończynę. Nie brakowało też zdjęć, na których aktorki przy pomocy kilku ruchów myszki stawały się o kilkadziesiąt kilo lżejsze, a panowie o kilkanaście lat młodsi. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego jak dobrze może wyglądać fotografia, służy ona głównie uwiecznieniu danego momentu w czasie. Bez względu na to, jak spektakularne efekty może przynieść retusz zdjęcia, należy zadbać o to, by dany kadr był jak najwierniejszym odzwierciedleniem rzeczywistości. Podczas korekty fotografii, miejmy na uwadze fakt, że publikowane przez nas zdjęcia są pewnego rodzaju wizytówką i w negatywny bądź pozytywny sposób rzutują na nasz wizerunek.

Jeśli zależy nam na dobrze wyretuszowanym zdjęciu, najlepiej poprosić o pomoc specjalistę. Owszem, na rynku dostępne są różne programy, które pozwalają na wprowadzanie zmian i obróbkę zdjęć, jednak graficy zrobią to szybciej i z o wiele lepszym skutkiem. Niewielkie zmiany na własny użytek można spróbować wprowadzić we własnym zakresie. Jeżeli jednak potrzebujemy profesjonalnej fotografii reklamowej, wówczas zdecydowanie powinniśmy skorzystać z oferty specjalisty. W przeciwnym wypadku możemy stworzyć „dzieło”, które przyniesie nam więcej szkody niż pożytku.

Comments are closed.

error: Content is protected !!