Oklejanie szyb stosowane jest najczęściej zarówno w celu zapewnienia pojazdowi odpowiedniego wyglądu, jak i zapewnienia pewnej dozy prywatności dla pasażerów.
Jednakże niewielu z nas jest świadomych tego, jak wiele innych zalet niesie ze sobą taka czynność. Dlatego przy wyborze folii nie powinniśmy kierować się jej możliwie niską ceną, gdyż często oznacza to również słabą jakość. Przez to folia nie spełnia swoich zadań, na przykład nie chroni przed promieniami UV, wręcz przeciwnie – jej kolor rozjaśnia się pod wpływem słońca, a sama szyba wygląda o wiele mniej estetycznie.
Powody, dla których oklejamy szyby folią
Folia ochronna do auta to doskonały sposób na zapobieganie powstawaniu uszkodzeń na powłoce szyby. Mogą one być wynikiem kontaktu z owadami, uderzeniami spowodowanymi przez kamienie czy śmieci lub też powstać pod wpływem ocierania się gałęzi. Obecność folii na szybach auta to także kwestia komfortu. Gdy za oknem panują wysokie temperatury, takie zabezpieczenie skutecznie chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się pojazdu, dzięki czemu w jego wnętrzu jest nawet o kilka stopni mniej, niż w pojazdach bez przyciemnianych szyb. Nasza skóra nie jest również narażona na działanie szkodliwych promieni UV. Poza tym wytrzymała folia to również niezła ochrona przed złodziejem, gdyż znacznie utrudnia ona wybicie szyby.
Folia ochronna lub przyciemniająca posiada jeszcze jedną ważną funkcję, mianowicie chroni kierowcę przed odłamkami w razie rozbicia szyby. Przy doborze folii do przyciemniania kierujmy się jej współczynnikiem przepuszczalności światła. Pamiętajmy, że według prawa nie może on wynieść mniej niż 70%, a nawet przy doborze folii dopuszczonej do stosowania, zawsze trzeba doliczyć ochronę, jaką zapewnia sama szyba.