Poligrafia zajmuje się wytwarzaniem druku. Taka definicja to jednak zbyt duże uproszczenie dla dziedziny, która w tym wieku będzie obchodzić swoje sześćsetlecie. Na przestrzeni tego czasu doszło w niej do wielu poważnych, wartych uwzględnienia zmian.
Początki i rozwój
Druk został oficjalnie wynaleziony w XV wieku przez Jana Gutenberga, niemieckiego rzemieślnika. Poligrafia była dość trudnym i czasochłonnym rzemiosłem. Stosowano w niej trudne do ułożenia, masywne czcionki ruchome. Drukowano głównie książki, które wówczas były towarem drogim i przeznaczonym tylko dla wybranych – duchowieństwa, szlachty. Dzisiaj poligrafia posiada niebagatelny wpływ na całą gospodarkę. Drukowanie jest przeprowadzane na wysoką skalę. W profesjonalnych drukarniach powstają specjalne wzorce, które wykorzystuje się później wielokrotnie w celu stworzenia tysięcy kopii dla masowego odbiorcy. Poligrafia w nowoczesnym wydaniu zajmuje się nie tylko drukiem, lecz także opracowaniem tekstów czy grafik, jakie mają zostać wydrukowane (takie czynności znane są inaczej jako Desktop Publishing – komputerowe przygotowanie do druku).
Dzisiejszy świat druku
Innowacyjne technologie nadały poligrafii zupełnie nowe oblicze. Pomimo tego, że coraz więcej z nas ma drukarkę w domu, to usługi profesjonalnego drukarza, pracującego w dobrze wyposażonej drukarni, są nadal w cenie. Różnorakie techniki poligraficzne stosuje się głównie do celów związanych z marketingiem – wydruku ulotek, plakatów, wizytówek, kalendarzy, katalogów i wielu innych materiałów reklamowych. Takie materiały nazywane są w poligrafii materiałami akcydensowymi. Należą do nich wszystkie zadrukowane powierzchnie, które nie są książką, czasopismem lub opakowaniem. Techniki poligraficzne stają się coraz doskonalsze, ponieważ rozwój nowoczesnych technologii oznacza rozwój powiązanych z nimi dziedzin. Materiały są drukowane szybciej i w lepszej jakości, co jest doceniane w świecie reklamy.
Poligrafia wokół nas
Choć zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy, to wyroby poligraficzne są nam bardzo bliskie – obcujemy z nimi na co dzień. Poruszając się po mieście możemy podziwiać plakaty, które czasami są małymi dziełami sztuki. Pełnią one rolę estetyczną, a także informują nas o ważnych wydarzeniach i imprezach. Chętniej wchodzimy do tych sklepów, które zamieszczają w ulotkach kuszące zdjęcia swych produktów. Nieodzowny element miejskiej przestrzeni, jakim jest billboard, także powstaje dzięki wiedzy, doświadczeniu i nowoczesnemu sprzętowi, jakim dysponują drukarze.