biuro@totalnareklama.pl
882 921 041, 505 439 624

Co oznaczają skróty RGB oraz CMYK?

Barwy są wyświetlane na monitorze za pomocą różnych systemów kolorystycznych. Najczęściej wykorzystywane są przestrzenie kolorów takie jak RGB oraz CMYK. Wybór jednego z nich ma bardzo duże znaczenie dla efektu finalnego, czyli wydruku, a dokładniej rzecz ujmując nasycenia jego barw. Czym innym jest bowiem czarne tło monitora,

a czym innym – biel papieru, na który chcemy nanieść naszą grafikę. Kolory są wyświetlane na monitorze poprzez zastosowanie kolorystyki RGB. Żeby na czarnym tle wyświetlił się określony kolor, poszczególne tony koloru niebieskiego, zielonego oraz czerwonego są ze sobą mieszane. Z kolei kolorystyka CMYK bazuje na bieli, na której światło się odbija. Biel, w przeciwieństwie do czerni, zawiera w sobie wszystkie kolory – dla uzyskania określonej barwy musimy inne tony wygasić, czyli odjąć. Dlatego przed przystąpieniem do pracy w programie graficznym należy zmienić kolorystykę projektu na CMYK.

Czym jest RGB?

Ten model przestrzeni barw wziął swoją nazwę od pierwszych liter angielskich nazw kolorów, jakie się w nim wykorzystuje – red, green, blue. Na podobnej bazie kolorystycznej działa ludzkie oko. W dużym uproszczeniu, widzenie przez nas określonego koloru zależy od proporcji, w jakich zmieszają się ze sobą wiązki światła zielonego, niebieskiego oraz czerwonego. W modelu RGB barwy zapisuje się w postaci trzech składowych, których wartości określają udział danego koloru w tworzeniu barwy. Występują one wartości od 0 do 255. Kolor czarny zapisuje się jako ten o najmniejszym nasyceniu: [0, 0, 0], a czystą biel – [255, 255, 255].

Czym jest CMYK?

Skrót CMYK także pochodzi z angielskiego, a dokładnie oznacza trzy podstawowe barwy farb stosowanych w poligrafii – cyan (cyjan), magenta, yellow (żółty), oraz black, czyli czerń (litera K w nazwie CMYK wzięła się od końcowej litery black, ponieważ litera B mogłaby budzić skojarzenia z modelem RGB). Te wszystkie barwy łączy się ze sobą, stosując nasycenie od 0 do 100%. Kolorów się nie miesza, lecz nakłada na siebie warstwami. Warto dodać, że cyjan i magenta to kolory powstałe specjalnie na użytek poligrafii.

Czy CMYK jest lepsze?

Firmy zajmujące się profesjonalnym wydrukiem zalecają klientom, by ci od początku pracowali w oparciu o model barw CMYK. Nie dlatego jednak, że jest to przestrzeń dająca lepsze efekty, lecz lepiej przystosowana do możliwości, jakie posiadają urządzenia drukujące. To właśnie ze względu na ten fakt poleca się pracować przy wykorzystaniu modelu CMYK – inaczej, bazując na modelu RGB, który jest obszerniejszy, dojdzie do drastycznej zmiany kolorów lub całkowitego stracenia określonych barw. Kolorystykę RGB warto wykorzystać tylko wówczas, jeśli wiemy, że dana firma drukująca dysponuje sprzętem, który umożliwia wydruk grafiki w specjalistycznej przestrzeni barw jak np. CMYKOG.

Comments are closed.

error: Content is protected !!