biuro@totalnareklama.pl
882 921 041, 505 439 624

Na czym polega praca projektanta grafiki?

Projektant grafiki to zawód, który wymaga kreatywności, zmysłu estetycznego oraz znajomości programów komputerowych. Rozwój techniki sprawił, że praca grafika uległa diametralnej zmianie na przestrzeni ostatniego półwiecza.

Jakie są wymagania do tego zawodu?

Istnieją dwie ścieżki do tego, żeby zostać grafikiem komputerowym – formalna i nieformalna. Ta pierwsza zakłada ukończenie studiów na ASP lub politechnice. Obsługi programów można również nauczyć się na własną rękę, a do tego samodzielnie rozwijać swój warsztat. Bez względu na obraną drogę, dobry grafik posiada te same atrybuty, do których należy przede wszystkim dobry warsztat artystyczny. W tym zawodzie nie osiągnie się sukcesu bez podstawowych umiejętności, takich jak rysowanie, znajomość typografii czy tworzenia kompozycji. Do tego niezbędne jest biegłe posługiwanie się programami graficznymi, choćby takimi jak Adobe Photoshop czy Corel Draw. Znajomość tych narzędzi można potwierdzić poprzez odpowiednie certyfikaty. Jednak pracodawcy i tak częściej zwracają uwagę na portfolio danego grafika, a nie na jego CV.

Na czym polega praca projektanta grafiki?

Praca grafika różni się w zależności od tego, gdzie pracuje. Będąc pracownikiem działu marketingu lub studia poligraficznego, zajmuje się projektami różnych wyrobów graficznych – ulotek, banerów, plakatów i innych form reklamy. Projektanci pracujący dla wydawnictw parają się projektowaniem ilustracji, składem czasopism i książek, doborem zdjęć, a wreszcie typografią. Wielu grafików zakłada własne firmy lub pracuje jako freelancerzy. Wówczas współpracują oni z różnymi firmami, wykonując dla nich jednorazowe zlecenia lub decydując się na dłuższą współpracę. Mogą zajmować się projektowaniem logo, identyfikacją wizualną lub graficznym opracowaniem stron internetowych. Projektanci posiadający wiedzę również z inżynierii oprogramowania mają szansę znaleźć zatrudnienie w firmie tworzącej gry komputerowe lub programy.

Perspektywy zawodowe i wyzwania

Naukę obsługi programów warto zacząć już w szkole średniej, koniecznie zaś – na studiach. Projektanci grafiki z doświadczeniem i wyćwiczonym warsztatem mogą liczyć na najlepsze oferty pracy. Firmy potrzebują oryginalnych projektów graficznych, zatem specjaliści w tej dziedzinie są i będą poszukiwani. Muszą jednak pamiętać o ciągłym doskonaleniu swoich umiejętności artystycznych i poznawaniu coraz to nowszych narzędzi do tworzenia grafiki. Przykładem jest tablet graficzny, który daje projektantom szereg ciekawych możliwości, lecz najpierw trzeba dobrze się z nim zapoznać.

Zapraszamy do zaznajomienia się z ofertą projektowania graficznego w naszej firmie: https://totalnareklama.pl/category/ostatnie-prace/projektowanie-graficzne-portfolio/.

Comments are closed.

error: Content is protected !!