Mniej doświadczonym właścicielom pojazdów często wydaje się, że o oklejaniu szyb w samochodzie mogą decydować samodzielnie i że nie istnieją żadne przepisy regulujące tego rodzaju czynności. Tymczasem przepisy wyraźnie mówią, które z samochodowych okien muszą pozostać wolne od wszelkich dekoracji.
Szyby – dlaczego warto oklejać je folią?
Przyciemnianie szyb samochodowych folią niesie ze sobą wiele zalet. To przede wszystkim zapewnienie większej prywatności we wnętrzu samochodu. Gustowny projekt podnosi atrakcyjność pojazdu. Taka dekoracja chroni również przed nadmierną ilości promieni słonecznych. Dzięki temu w środku pojazdu jest nieco chłodniej, a do tego oczy kierowcy nie męczą się z powodu odblasków. Szyby z folią posiadają wyższą odporność na stłuczenia.
Których części nie można oklejać?
Folię można przykleić tylko na szybę tylną i na szyby boczne znajdujące się z tyłu. Ma to dwojakie uzasadnienie – po pierwsze, chodzi o to, by kierowca zawsze miał dobrą widoczność. Po drugie, policja powinna móc skontrolować ręce kierowcy. Już podczas rutynowej kontroli kierujący pojazdem musi trzymać obie dłonie na kierownicy.
Oklejanie szyb – co na to prawo drogowe?
Prawo drogowe jasno mówi o tym, że każdy pojazd powinien być wyposażony w ten sposób, aby zapewniać kierowcy odpowiednie pole widzenia oraz możliwość sprawnego korzystania z kierownicy, hamulców, sygnalizacji i świateł przy jednoczesnym patrzeniu na drogę. Z kolei rozporządzenie Ministra Infrastruktury nakazuje, by szyby przednie i boczne przepuszczały światło na poziomie przynajmniej 70 proc. Co jeszcze jest niedozwolone? Stosowanie szyb bez odpowiedniego atestu od Instytutu Szkła i Ceramiki. Do tego numer atestu powinien być widoczny lub powinniśmy go znać na wypadek policyjnej kontroli.
Czego nie powinno się robić?
Chociaż niektórym może bardzo podobać się efekt lustra weneckiego, to taka folia jest częstym źródłem dyskomfortu dla innych kierowców. Odbijające się w niej promienie słoneczne mogą powodować chwilowe oślepienie innych uczestników ruchu drogowego.
Kara za nieprzestrzeganie przepisów
Kierowcy, którzy nie zastosują się do przepisów dotyczących szyb w samochodzie, mogą otrzymać mandat w wysokości od 20 do nawet 500 złotych. Za taką niesubordynację policja ma również prawo odebrać dowód rejestracyjny. Należy wówczas zadbać o przywrócenie szyb do odpowiedniego stanu, a potem udać się do stacji diagnostyki, która wyda dokument potrzebny do odzyskania dowodu rejestracyjnego.
Jeśli więc planujemy przyciemnić szyby w samochodzie, musimy robić to z głową albo po prostu zdecydować się na profesjonalne oklejanie wykonane przez specjalistów.