Oklejenie samochodu folią to możliwość całkowitej zmiany koloru karoserii lub uatrakcyjnienia jej za pomocą różnych grafik.
Z takiej opcji korzystamy między innymi wtedy, gdy chcemy wykorzystać auto w celach promocji oraz reklamy. Folia może pełnić również czysto praktyczną funkcję, czyli chronić karoserię przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jako że jest to inwestycja na dość długi czas, to warto zdecydować się na jak najlepsze materiały, których użycie zapewni wysoką ochronę i polepszy estetykę pojazdu.
Czy wszystko można okleić?
Oklejeniu można poddać różne elementy karoserii, ale niekoniecznie musimy decydować się na pokrycie całej zewnętrznej powierzchni samochodu. Czasami jest to nawet niemożliwe – żeby folia na trwałe przylegała do karoserii, niezbędna jest odpowiednia gładkość powierzchni. W zasadzie oklejeniu można poddać wiele części, w tym głównie elementy lakierowane oraz wykonane z gładkiego plastiku. Oklejeniu nie ulegają natomiast plastiki z gatunku porowatych, gdyż ich powierzchnia charakteryzuje się bardzo małą przyczepnością.
Jeżeli na przykład chcemy poddać oklejeniu drzwi samochodu i bardzo zależy nam na uzyskaniu jak największej precyzji wykonania, to lepiej zdecydować się na droższą folię wylewaną. Jej zastosowanie pozwala w łatwy sposób wypełnić wszystkie szczeliny, na przykład wokół klamki do drzwi.
Warto jednak pamiętać, że przed nałożeniem folii musimy wcześniej odpowiednio przygotować samochód. Na pewno należy przeprowadzić dokładne czyszczenie karoserii, w tym przede wszystkim postawić na całkowite pozbycie się wosku i innych substancji zabezpieczających.