Porysowany lakier to zmora wszystkich właścicieli samochodów. Pojawienie się skaz na powierzchni samochodu jest często przypadkowe – wystarczy niefortunnie wybrać drogę, na której spotkamy wystające gałęzie. Na szczęście istnieje sposób na to, by ochronić swój samochód od zarysowań. Po prostu należy skorzystać z bezbarwnej folii.
Bezbarwna folia – przed czym chroni?
Trwała folia samochodowa chroni lakier przed różnymi zagrożeniami – od wspomnianych wcześniej gałęzi po niemiłe niespodzianki zostawiane przez ptaki. Dzięki tej ochroni nasze cztery kółka mają się dobrze, nawet jeśli na dworze pada grad wielkości piłek od ping-ponga. Folia czyni powierzchnię samochodu odporną również na drobne kamienie, które wydobywają się spod kół innych pojazdów. Niezabezpieczone auto z czasem traci swój “blask”, dlatego na oklejenie go folią możemy zdecydować się z czysto estetycznych pobudek. Dzięki temu lakier na dłużej pozostanie w stanie fabrycznym.
Jaką folię warto stosować?
Do oklejania pojazdów należy wybierać jedynie specjalistyczną folię samochodową, odporną na działanie skrajnych temperatur.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje folii samochodowych – sztywna oraz wylewana. Ta pierwsza jest przeznaczona do powierzchni płaskich. Cechuje się większą grubością i może być nakładana nawet przez laika, jednak wówczas nie ma co marzyć o estetycznym wykonaniu. Dlatego nie polecamy oklejania samochodu na własną rękę. Drugi rodzaj folii, czyli folia wylewana, to tak naprawdę bardzo cienka warstwa ochronnej substancji, której można nadać dowolny kształt. Nakłada się ją w tych miejscach, gdzie powierzchnia samochodu jest najbardziej nieregularna, na przykład w okolicach klamek. W trakcie nakładania folię stale się podgrzewa. Jej montażu musi dokonać specjalista. Efekt? Folia wylewana jest prawie niewidoczna gołym okiem.
Oklejanie samochodu folią – etapy
Żeby folia dobrze wyglądała i trzymała się podłoża, należy starannie przygotować samochód. Przed nałożeniem folii jest on dokładnie myty, potem suszony, odtłuszczany, a w niektórych przypadkach przeprowadza się również jego polerowanie. Następnie dobierany jest szablon pasujący do danego auta. Jeśli firma nie posiada wzorca dla danego modelu, wówczas musi wyciąć go ręcznie. Folię należy również pokryć preparatem klejącym, najczęściej w formie płynnej lub jako żel.
Dlaczego jeszcze warto?
Osoby chcące okleić pojazd, a przy tym prowadzące własną działalność, powinny rozważyć umieszczenie na nim reklamy. W ten sposób zyskają podwójnie – polepszą wygląd lakieru na samochodzie, a przy tym zadbają o identyfikację wizualną i marketing swojej firmy.