Wymienione rodzaje druku – cyfrowy oraz offsetowy – różnią się przede wszystkim technologią produkcji i wynikającymi z niej konsekwencjami:
kosztem, szybkością realizacji danego zlecenia, a także jakością danego wydruku.
Przygotowanie do druku
Druk cyfrowy nie wymaga wielu czynności przygotowawczych. Projekt o odpowiednich parametrach, określonych przez daną drukarnię, wydrukować można w zasadzie od ręki, w dowolnym nakładzie. Przygotowanie projektu do druku offsetowego jest znacznie bardziej skomplikowane, wymaga stosownych procesów przygotowawczych i kilku procesów samego druku. Konieczne jest również wykonanie wydruków próbnych przed rozpoczęciem właściwego drukowania.
Nakład
W przypadku druku offsetowego, nakład pracy konieczny do wydrukowania 10 ulotek jest taki sam, jak w przypadku drukowania 100 000 sztuk. Dlatego też druk offsetowy jest opłacalny wyłącznie przy dużych nakładach, zazwyczaj drukarnie określają minimalny próg zamówienia. Z podobnymi ograniczeniami nie spotkamy się w przypadku druku cyfrowego.
Personalizacja wydruku
Wydrukowanie imiennych zaproszeń, czy indywidualnego mailingu do klientów firmy jest możliwe wyłącznie w przypadku druku cyfrowego. Personalizacja poszczególnych egzemplarzy nie jest możliwa w przypadku offsetu.
Dobór nośnika
Druk cyfrowy daje nam w tej kwestii znacznie większe pole manewru – możemy wybierać spośród wielu rodzajów papieru, różniących się fakturą oraz gramaturą. Dostępne są także różne metody uszlachetniania druku – lakierowanie, foliowanie, oprawa etc.
Czas realizacji
W przypadku druku cyfrowego nie jest konieczne przygotowanie formy drukarskiej, dlatego też zlecenie realizowane jest w zasadzie od ręki. Ze względu na wymagania technologiczne, proces wykonania wydruków offsetowych zajmuje niestety więcej czasu.