Opinie o Nas

Blog

Artykuły Czym jest tuning optyczny auta?
zmiana koloru

Czym jest tuning optyczny auta?

Niektórzy posiadacze samochodów zrobią wszystko, aby wyróżnić swoje cztery kółka. W tym celu korzystają z takich rozwiązań jak tuningowanie, czyli ulepszenia standardowej wersji samochodu. Tuning może mieć różny charakter – mechaniczny, gdy celem jest zwiększenie mocy i właściwości pojazdu, elektroniczny, jeśli polega na zmianie w obrębie oprogramowania lub też optyczny. Czym jest ten ostatni?

Tuning optyczny samochodu

Przeprowadzenie tuningu, którego celem jest jedynie zmiana wyglądu samochodu, jest najczęściej podyktowane trzema powodami – chęcią wyróżnienia się, poprawy komfortu jazdy lub uwypuklenia charakteru właściciela. Warto dodać, że niektóre zmiany mogą być sklasyfikowane zarówno jako tuning mechaniczny, jak i optyczny, jak na przykład felgi aluminiowe. Tuning optyczny może również doprowadzić do pogorszenia się osiągów, jak na przykład wtedy, gdy na samochodzie montowane są różnego rodzaju dekoracje, które doprowadzają do zwiększenia oporu powietrza podczas jazdy.

Zmiana koloru pojazdu

Jednym z najbardziej klasycznych przykładów tuningu jest zmiana kolorystyki auta. Coraz częściej w tym celu wykorzystuje się nowoczesną folię. Pozwala ona szybko i w atrakcyjnej cenie zupełnie odmienić wygląd danego samochodu. Paleta kolorystyczna jest w zasadzie nieograniczona, do tego klient może zdecydować się na folię o różnej fakturze. Ten materiał pozwala również ozdobić dany pojazd za pomocą określonego wzoru, co stanowi często sposób na reklamę dla firm posiadających sporą flotę. Poza tym folia stanowi dodatkowe zabezpieczenie, które chroni pojazd przed uszkodzeniami i zadrapaniami.

Spoilery samochodowe

Kolejny sposób na stuningowanie nadwozia to umieszczenie na nim spojlerów. Niektóre samochody są fabrycznie wyposażone w tego typu elementy. Za spojlery uznaje się części takie jak odchylacze opływu czy owiewki, których zadaniem jest poprawa właściwości aerodynamicznych, ale również dokładki zderzaka sprawiające, że auto prezentuje się nowocześniej. Tuning można wykonać także w środku pojazdu. Jego celem jest najczęściej odświeżenie wnętrza i uczynienie go wygodniejszym.

Dodatkowe oświetlenie

Kolejnym sposobem na wyróżnienie się dla wszystkich fanów motoryzacji jest wyposażenie pojazdu w dodatkowe źródła oświetlenia. Prym wiodą diody typu LED umieszczane w obrębie kokpitu. Światło przebija również na zewnątrz, dlatego pojazd wygląda niczym podświetlany od spodu. Zgodnie z przepisami na zewnętrznej części auta nie można umieszczać żadnych dodatkowych źródeł światła.