biuro@totalnareklama.pl
882 921 041, 505 439 624

Cechy charakterystyczne druku offsetowego

Offset już dawno wyprzedził druk cyfrowy w rankingu najpopularniejszych technik drukarskich. Druk offsetowy jest odmianą druku płaskiego, w której grafikę przenosi się z płaskiej formy na materiał za pomocą cylindra pokrytego gumą offsetową.

Ze względu na element pomiędzy matrycą, a podłożem, offset zyskał sobie również miano druku pośredniego. Każda forma jest robiona indywidualnie dla danego koloru, dlatego druk offsetowy stosuje się przy wysokim nakładzie – jest to stosunkowo kosztowna metoda drukowania, nieopłacalna przy niewielkich nakładach.

Jak przebiega proces drukowania?

Offest możemy podzielić na arkuszowy oraz zwojowy. Daje nam to dwa różne podłoża ( właśnie arkusz oraz zwój), do których stosuje się również inne farby (odpowiednio o dużej i małej lepkości). Dla offsetu arkuszowego i rolkowego sposób nanoszenia grafiki jest jednak taki sam. Farba wsiąka w papier, co odbywa się na dwa sposoby: heatset albo coldset. Metoda heatset zakłada dodatkowe wysuszenie podłoża w specjalnym tunelu wypełnionym gorącym powietrzem, natomiast w metodzie coldset opuszcza się ten proces. Ponadto, oprócz klasycznego, wodnego offsetu, rozróżniamy offset suchy stosowany do wysokojakościowych projektów, w których podłoże nie może nasiąknąć wodą.

Korzyści ze stosowania druku offsetowego

Rosnące wykorzystanie offsetu ma swoje uzasadnienie – to dostępna i posiadająca wiele zalet metoda nanoszenia obrazów. Maszyny offsetowe obsługują kolory z różnych przestrzeni barwnych, nie tylko z popularnie stosowanego zestawu kolorów CMYK. Offset zwiększa również dowolność w wyborze materiału na podłoże – równie dobrze może być to gruby karton, co normalny papier lub papier samoprzylepny. Offset jest także atrakcyjnym rozwiązaniem pod względem finansowym, oczywiście jeśli nakład będzie odpowiednio wysoki. Powinno być to przynajmniej 100 sztuk, dlatego idealnie nadaje się do druku masowego. Druk offsetowy pozwala na drukowanie w szybkim tempie przy zachowaniu wysokiej jakości wydruku.

Kiedy korzysta się z druku offsetowego?

Z tej metody druku najchętniej korzystają wydawnictwa sprzedające książki, czasopisma oraz gazety. Offset jest stosowany do drukowania ulotek, map i prospektów. Tym samym znajduje szerokie zastosowanie w świecie reklamy. Poleca się go do wydruków, których format jest większy niż A3, ale jednocześnie nie wymaga zastosowania wydruku wielkoformatowego. W przypadku druku spersonalizowanego należy zdecydować się na inną technikę druku.

 

druk-offsetowy

Comments are closed.

error: Content is protected !!