Plakat może pełnić różne funkcje – informacyjną, reklamową czy wreszcie artystyczną. Chociaż obecnie te dwie pierwsze zdają się dominować, to przez wiele lat triumfy święciły głównie plakaty artystyczne. Jaka jest ich historia i czym dokładnie się odznaczają? Jacy są najbardziej znani twórcy takich plakatów? Odpowiedzi znajdują się poniżej.
Krótka historia plakatów artystycznych
Pierwsze plakaty artystyczne powstały w drugiej połowie XIX wieku. Był to czas rozwoju litografii, czyli techniki drukarskiej pozwalającej na swobodne połączenie koloru i tekstu na jednym nośniku graficznym. Stylem dominującym wśród tego typu dzieł była secesja. Ten nurt artystyczny odznacza się łączeniem różnych elementów w spójną całość. Jego charakterystyczne cechy to rozmaite ornamenty zaczerpnięte ze świata zwierząt i roślin, a także sztuki Dalekiego Wschodu. Kolorystyka odznacza się delikatnością, z przewagą pastelowych odcieni. Wkrótce zaczęto uważać plakat jako odrębne dzieło sztuki. Zaczęły pojawiać się na nim inspiracje z innych stylów artystycznych. Intensywna kolorystyka pochodziła z fowizmu, geometryczne kształty stanowiły charakterystyczny element kubizmu, podczas gdy fascynacja wszystkim tym, co innowacyjne stanowiła wyraźne nawiązanie do futuryzmu. Okres międzywojenny przyniósł rozwój plakatu jako narzędzia w rękach polityków, a także jako formy wyrażania przekonań społecznych. W drugiej połowie XX wieku twórcy sięgnęli po nowe techniki graficzne. W projektach pojawiły się również nowe elementy takie jak żart, groteska czy metafora. Artyści prześcigali się w tym, aby za pomocą oszczędnej treści przekazać jak najwięcej.
Sławni artyści z zagranicy i Polski
Jednym z najbardziej znanych twórców w historii plakatów był Henri de Toulouse-Lautrec. Jego najbardziej rozpoznawalne dzieła to plakaty reklamujące kabaret Moulin Rouge. Artysta stosował niezwykle wyraziste kolory i dynamiczne postaci, dzięki czemu jego plakaty przykuwały wzrok przechodniów. Znacznie bardziej wyrafinowane i subtelne były dzieła czeskiego grafika, Alfonsa Muchy, który zasłynął z rysunków kobiecych postaci połączonych z florystycznymi ornamentami. Jeśli chodzi o polskich artystów, to z pewnością warto wymienić Henryka Tomaszewskiego, który w swojej twórczości chętnie stosował metaforę oraz skróty plastyczne. Z kolei w dziełach Jana Lenicy często pojawiała się satyra oraz niezwykle wyrazista forma ekspresji. Innym znanym polskim twórcą był Józef Mroszczak, jeden ze współzałożycieli polskiej szkoły plakatu.
A może i Ty jesteś twórcą plakatów artystycznych? Podejmij współpracę z naszą agencję w zakresie ich profesjonalnego wydruku – druk plakatów.