Folia to sposób na zmianę koloru karoserii oraz jednoczesne zabezpieczenie jej przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz – światłem słonecznym, gradem czy zwykłym zarysowaniem. Pokrycie samochodu folią wydaje się proste, jednak czy na pewno? Zobaczmy, co jest potrzebne do estetycznego i trwałego oklejenia pojazdu.
Niezbędne narzędzia i akcesoria
Najpierw należy zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt. Podstawę stanowi oczywiście folia, której kolor i właściwości powinny odpowiadać oczekiwaniom kierowcy. Następnie trzeba rozejrzeć się za ostrymi, precyzyjnie tnącymi nożyczkami. Dla idealnego wygładzenia przyda się rakla. Z kolei rękawiczki chronią powierzchnię auta przed osadzeniem się na niej kolejnych zabrudzeń. Poza tym warto mieć przy sobie odtłuszczacz i ściereczkę z bawełny.
Przygotowanie samochodu
Ładny wygląd folii i jej trwałe przyleganie do karoserii zależą od tego, jak starannie podejdziemy do czyszczenia karoserii. Dzień przed oklejaniem należy umyć auto na myjni mechanicznej. Poleca się użycie zwyczajnych detergentów. Nie powinno się wybierać nowoczesnych środków czyszczących, które wytwarzają na karoserii powłoki ochronne. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego odstępu czasu pomiędzy myciem na myjni a lakierowaniem. Pojazd musi bowiem dokładnie wyschnąć, o czym warto jeszcze raz upewnić się zanim nałoży się folię. Przed samym oklejaniem trzeba również oczyścić karoserię z kurzu, a potem odtłuścić ją, aby folia mogła trwale przylegać. Ostatni krok przygotowawczy polega na demontażu wszystkich wystających elementów.
Naklejanie folii
Przed montażem materiału należy rozgrzać karoserię do temperatury około 22 stopni Celsjusza. Folię w formie jeszcze z papierem podkładowym dopasowuje się do danego elementu, a następnie przycina w odpowiednich miejscach. Po odklejeniu należy ostrożnie położyć go na danym elemencie, a następnie wygładzić za pomocą rakli, usuwając pęcherzyki powietrza. Tam, gdzie występują zagięcia, trzeba lekko podgrzać folię, a na krawędziach wystarczy ją dociąć. Wystające fragmenty można jeszcze podwinąć, jednak dopiero po wystygnięciu. Pojazd musi pozostać w miejscu o stałej temperaturze przez co najmniej jedną dobę.
Samodzielne oklejanie – czy to się opłaca?
Jak widać, nakładanie folii na samochód wymaga profesjonalnego przygotowania, wiedzy oraz doświadczenia. W przeciwnym razie uzyskanie zadowalającego efektu jest niemożliwe, a całe przedsięwzięcie generuje tylko niepotrzebne koszty. Dlatego to zadanie najlepiej zlecić profesjonalistom. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług – oklejanie samochodów.