Jeśli samochód już nam się znudził, nie musimy od razu wymieniać go na nowszy model. Czasami wystarczy zwykła zmiana koloru auta. Jeszcze do niedawna przemalowanie samochodu było jedyną możliwą opcją. Dzisiaj coraz większym zainteresowaniem cieszy się specjalna folia samochodowa. Czym różnią się te dwa sposoby zmiany koloru auta i który z nich powinniśmy wybrać?
Kiedy poleca się zmianę koloru karoserii?
O nowym kolorze auta zaczynamy intensywnie myśleć na przykład wtedy, gdy karoseria zostanie uszkodzona. Rysy i zadrapania nie dodają naszym czterem kółkom uroku. Nowy kolor może być sposobem na to, aby zupełnie odmienić wygląd auta. Jeśli chodzi o przedsiębiorców, to muszą oni pamiętać, że kolor firmowej floty powinien pasować do identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa. W razie zmiany firmowej kolorystyki należy dopilnować, aby dotyczyła ona również samochodów.
Czy opłaca się lakierować samochód?
Żeby przemalować powierzchnię auta na inny kolor powinniśmy udać się do lakiernika. Nałożenie nowego lakieru wiąże się z dość sporym wydatkiem rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych. Dla zaoszczędzenia możemy zlecić pomalowanie tylko uszkodzonej części. Co jednak, jeśli chcemy całkowicie odmienić oblicze naszego samochodu – czy istnieje tańsze i trwalsze rozwiązanie?
Oklejanie samochodu folią
Zamiast lakierować samochód możemy zlecić oklejenie jego powierzchni przy pomocy folii. Jest to opcja nie tylko tańsza, ale również bardziej korzystna. Folia świetnie zabezpiecza karoserię przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi, a także szkodliwymi warunkami pogodowymi. Wytrzymałość takiego rozwiązania jest oceniana na co najmniej siedem lat. Możemy wybrać dowolny kolor i dowolny wzór, jaki na nowo ozdobi naszą karoserię. Dodatkowo łatwość w usuwaniu folii może okazać się dużym plusem podczas sprzedaży pojazdu – kupujący może poszukiwać samochodu tylko z oryginalnym lakierem.
Jak wygląda oklejanie samochodu folią?
Oklejenie samochodu należy zlecić profesjonalistom w tej dziedzinie, czyli wrapperom. Amatorzy próbujący zaaplikować folię mogą przypadkiem uszkodzić lakier. Oklejanie samochodu folią zaczyna się od dokładnego oczyszczenia lakieru za pomocą specjalistycznych detergentów. Następnie na karoserię są nakładane arkusze folii. Są to arkusze o dużych rozmiarach, tak aby nie było widać śladów łączenia pomiędzy nimi. Przez cały ten proces należy pilnować temperatury otoczenia, jak i temperatury folii. Na sam koniec powierzchnia auta jest dodatkowo ogrzana.