Totalna Reklama - Agencja Reklamy Warszawa

ZADZWOŃ DO NAS

+48 505 439 624

Wyślij wiadomość

biuro@totalnareklama.pl

Godziny otwarcia

Pon. – Pt.: 09:00 – 17:00

Jak druk zmienił świat?

Druk zmieniał się na przestrzeni wieków w sposób diametralny. Przechodził przez kolejne etapy rozwoju, od prymitywnej formy pierwotnej, aż do obecnej, wysoce rozbudowanej postaci. Pierwsza reprodukcja tekstów za pomocą metod mechanicznych miała miejsce w II…
Home » Artykuły » Jak druk zmienił świat?
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Jak druk zmienił świat?

Druk zmieniał się na przestrzeni wieków w sposób diametralny. Przechodził przez kolejne etapy rozwoju, od prymitywnej formy pierwotnej, aż do obecnej, wysoce rozbudowanej postaci.

Pierwsza reprodukcja tekstów za pomocą metod mechanicznych miała miejsce w II w. n.e. w Chinach i polegała na drukowaniu z zastosowaniem klocków mechanicznych, odciskających lustrzane odbicie tekstu. Tak oto w 700 roku powstała pierwsza drukowana książka. Niestety po 1234 roku, kiedy udoskonalono druk o czcionkę ruchomą, zapanował zastój w jego rozwoju w Azji, z uwagi na wysokie skomplikowanie znaków alfabetu i związane z tym utrudnienia.

W Europie druk rozwinął się niezależnie, również rozpoczynając się od metod drzeworytniczych (odciskania tekstu w odbiciu lustrzanym). Za twórcę druku w Europie uważa się niemieckiego złotnika Gutenberga, który wynalazł czcionkę ruchomą i otworzył pierwszą na świecie drukarnię. Jego pionierskim dziełem była Biblia Gutenberga, składająca się z ponad 600 kartek, wyprodukowana w ilości 163 egzemplarzy. Najstarsze druki, określane mianem inkunabułów, miały postać pisma ręcznego, natomiast wszelkiego rodzaju ilustracje musiały zostać domalowane ręcznie. Ponadto książki wydawane w renesansie występowały w postaci broszury – bez zszycia i oprawy, za której stworzenie odpowiedzialny był nabywca.

Już pod koniec XV wieku istniało kilkanaście drukarni, a na rynku pojawiło się około kilkunastu milionów książek. Wtedy też rozwinął się druk wielobarwny. Od tego momentu intensywny rozwój druku doprowadził do jego uprzemysłowienia i zmechanizowania, czego symbolem była prasa drukarska napędzana maszyną parową. Metoda druku Gutenberga, a więc ręczny dobór pojedynczych liter, została udoskonalona w XIX wieku, dzięki skonstruowaniu linotypu i monotypu.W 1904 powstała pierwsza maszyna offsetowa.

Aktualnie z druku korzystamy za pośrednictwem najbardziej popularnego narzędzia użytkowego, będącego symbolem rozwoju technologii – podłączanej do komputera drukarki. Umożliwia ona wydruk dowolnego obrazu oraz treści, z możliwością swobodnej modyfikacji różnorodnych parametrów. Do druku wykorzystywane są także przeróżne rodzaje papierów, o różnej gramaturze i fakturze, w zależności od potrzeb i zastosowania.

Biblioteczne i księgarniane półki uginają się od różnych gatunków książek, tomików poezji, podręczników szkolnych, publikacji naukowych i wielu innych. Każdego dnia, w skrzynce pocztowej milionów osób na całym świecie, pojawia się codzienna gazeta i plik ulotek. W obecnych czasach niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak skomplikowana historia kryje się za wykształceniem się znanej nam aktualnie formy druku. Bez niej wiele dostępnych na co dzień dobrodziejstw techniki byłoby zaledwie mglistym marzeniem.

Powiązane artykuły

Roll-up na targi – jak go przygotować?

Roll-up na targi – jak go przygotować?

Targi reklamowe to świetna okazja na promowanie swojej firmy, wiąże się to jednak z przygotowaniem stoiska, ulotek, broszur, a także panelu typu roll-up. A ten, wbrew pozorom, nie jest tylko "nieważnym tłem". Roll-up to pierwsza rzecz, którą zauważa Twój klient, ważne...

Matowa folia – szybki sposób na metamorfozę samochodu

Matowa folia – szybki sposób na metamorfozę samochodu

Kupiłeś używane auto ze względu na jego atrakcyjną cenę i stan, jednak nie jest w Twoim wymarzonym kolorze? To był dobry wybór, bo przecież kolor da się zmienić. Jak? Oczywiście folią! Jasne, możesz pomalować samochód nowym lakierem, ale czy na pewno jest to dobry...

Jaki odcień folii do przyciemniania szyb wybrać?

Jaki odcień folii do przyciemniania szyb wybrać?

Przyciemnienie szyb w aucie to zabieg, który całkowicie zmienia jego wygląd, jednak  oprócz walorów estetycznych, ma również  dużo praktycznych zastosowań. Istnieje wiele odcieni folii do przyciemniania szyb i ważne jest, aby wybrać taki, który dostosowany będzie do...