Termoformowanie to proces technologiczny, w którym formuje się przedmioty o określonych kształtach, wykorzystując do tego sztywne
płyty lub folie, podgrzane do temperatury mięknienia.
Czas ogrzewania wymagany do uzyskania odpowiedniej miękkości materiału zależy od rodzaju, koloru i grubości wykorzystywanego polimeru. Dzięki temu plastycznemu materiałowi modelowanie produktów staje się dużo prostsze. Termoformowanie jest techniką stosunkowo tanią i charakteryzującą się wysoką wydajnością. Jest ona chętnie wykorzystywana do produkcji wyrobów wielkogabarytowych.
Wśród podstawowych procesów termoformowania wyróżnia się termoformowanie mechaniczne, próżniowe i ciśnieniowe. W większości przypadków stosuje się rozwiązania wykorzystujące różne rodzaje termoformowania, ponieważ sprzyja to lepszej jakości i wydajności produkowanych elementów.
Metoda próżniowego formowania materiału wykorzystuje formy pozytywowe i negatywowe. Pierwsza odwzorowuje fakturę formy i jej wymiary po wewnętrznej stronie wyrobu, natomiast druga po stronie zewnętrznej.
Termoformowanie jest szybką i niskonakładową technologią przetwórstwa przetwórstwa tworzyw sztucznych, wykorzystywaną do produkcji przedmiotów wykorzystywanych we wszystkich gałęziach przemysłu. Wśród wykonywanych tą techniką produktów znajdują się między innymi: opakowania produktów kosmetycznych i produktów jednorazowych, różnego rodzaju blistry i pakowania, szyldy reklamowe, palety transportowe, elementy stojaków, osłony, części maszyn i urządzeń.