Dobry efekt oklejania pojazdu folią zależy od starannego przygotowania. Należy zadbać o posiadanie odpowiednich narzędzi, akcesoriów, a także o sam pojazd. Jego powierzchnia powinna być czysta i odtłuszczona, a wszelkie wystające elementy – zdemontowane. Od tego zależy trwałość materiału, czyli to, przez jak długi czas będzie on trzymał się karoserii. Krok po kroku
przedstawiamy wszystkie czynności, jakie należy wykonać przed oklejeniem samochodu.
Pierwszy etap – dokładne czyszczenie
Auto należy przede wszystkim dokładnie umyć. Karoseria musi być wolna od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, w tym plam po smole, osadach takich jak pył czy rdza, a także pozostałościach po wypadach na łono natury – zabrudzeniach w postaci pyłków drzew czy zastygłej żywicy. Szczególną uwagę należy poświęcić miejscom, gdzie powierzchnia jest nierówna. To właśnie tam folia ma tendencję do odklejania się po pewnym czasie, dlatego takie obszary warto dokładnie wyczyścić. Jeżeli na karoserii występują wgniecenia czy inne nieestetyczne uszkodzenia, to takie elementy należy usunąć odpowiednio wcześniej.
Drugi etap – rozkręcanie
Żeby szybko i sprawnie pokryć karoserię folią, należy wcześniej usunąć wszystkie wystające elementy. Trzeba rozkręcić lusterka, zdemontować kierunkowskazy i ściągnąć logotyp. Dla jeszcze większej precyzji można pokusić się o zdjęcie drzwi, maski komory oraz klapy od bagażnika. Warto dokładnie wykonać te wszystkie czynności, ponieważ nie ma nic gorszego od elementu, który przeszkadza w montażu folii.
Trzeci etap – odtłuszczanie
To końcowy, ale nie mniej ważny krok, dzięki któremu z powierzchni pojazdu można usunąć związki zawierające tłuszcz. Ich obecność uniemożliwia bowiem trwałe przyklejenie folii. Należy sięgnąć po profesjonalne preparaty, które rzeczywiście pozwalają pozbyć się tłuszczowego osadu. Jednymi z najbardziej polecanych są aceton oraz izopropanol.
Czy to już wszystko?
Przygotowanie karoserii pod oklejenie folią można uznać za zakończone. Niemniej jednak najważniejsza część pozostaje ciągle przed nami. Poprawne nałożenie folii jest trudne z dwóch powodów – spodnią warstwę pokrywa niezwykle mocny i szybko wiążący klej, a sam materiał powinien być nałożony w jednym kawałku, aby nie powstały miejsca łączenia. Sprawne, a przede wszystkim estetyczne ułożenie folii wymaga wprawy. Montaż laminatu należy koniecznie powierzyć ekspertowi, który posiada odpowiednie doświadczenie i wiedzę z zakresu wykonywania tego typu czynności – oklejanie samochodów.