Opinie o Nas

Blog

Artykuły Czy można okleić folią stary samochód?
samochód

Czy można okleić folią stary samochód?

Oklejanie folią to coraz popularniejsza metoda odświeżania wyglądu samochodów. Wiele osób posiadających modele z dawnych roczników zastanawia się nad tym, czy oklejanie folią nadaje się również do starszych pojazdów. Dlaczego ten sposób renowacji jest tak szeroko polecany? Jak przygotować auto do oklejania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tekście poniżej.

Dlaczego warto zdecydować się na oklejanie folią?

Folia świetnie sprawdza się do zmiany koloru karoserii jako alternatywa dla lakierowania. Jednocześnie stanowi zabezpieczenie przed uszkodzeniami zewnętrznymi, a także jest odporna na działanie promieni UV. Poleca się ten rodzaj wykończenia nadwozia w przypadku pojazdów używanych na przykład do jazdy terenowej. Klient może zdecydować się na różne rodzaje folii, w tym wersję chromowaną, matową, perłową, a nawet zmieniającą kolor pod wpływem działania światła. Taki samochód odznacza się na tle innych. Dlatego oklejanie folią doskonale nadaje się dla przedsiębiorstw, które chcą wyróżnić swoją flotę, aby przyciągnąć klientów.

Czy ta metoda nadaje się również do starych samochodów?

Wiek pojazdu nie ma znaczenia – oklejanie folią jest przeznaczone dla każdego auta, bez względu na to, co pokazuje jego licznik. Taka metoda pozwoli odświeżyć wygląd karoserii, dzięki czemu stary pojazd prezentuje się jak nowy. Należy jedynie być świadomym tego, że im więcej wgłębień i drobnych elementów, tym wyższy koszt lakierowania. Plusem car wrappingu jest również to, że wprowadzone zmiany są odwracalne. Zawsze można zatem wrócić do dawnego pokrycia samochodu.

Jak wygląda ten proces?

Oklejanie folią to proces wieloetapowy, trwający co najmniej kilka dni. Najpierw należy zdjąć elementy takie jak lampy, zderzaki czy klamki. Przed położeniem folii trzeba również przygotować powierzchnię samochodu. Musi być ona przede wszystkim odpowiednio odtłuszczona, aby folia mogła się przyczepić. W tym celu stosuje się specjalne detergenty. Następnie pojazd jest poddawany osuszeniu. Folię nakłada się po przycięciu zgodnie z ustalonym projektem. Optymalna temperatura otoczenia wynosi co najmniej 21 stopni Celsjusza. Jako spoiwo stosuje się klej, który jest aplikowany bezpośrednio na karoserię. Jednocześnie powierzchnia jest wygładzana za pomocą specjalnej rakli – uniemożliwia to powstawanie pęcherzyków powietrza. Żeby folia przybrała niestandardowy kształt, na przykład w miejscu klamki, musi ona zostać odpowiednio podgrzana. Teraz potrzebne narzędzia znajdziesz w naszym sklepie internetowym!